aktualności

Franciszek i Klara – o więziach, które pozwalają wzrastać

7 czerwca 2021

 

Filmy fabularne i popularne piosenki ukazują nam świętych Franciszka i Klarę z Asyżu, jako parę zakochanych w sobie młodych osób, które doświadczają bólu rozstania ze względu na powołanie do pójścia za Panem. Nie ma to jednak (na szczęście) nic wspólnego z rzeczywistością. Ich więź była dużo głębsza i trwalsza niż ulotne zakochanie i wzajemna fascynacja. Ich relacja opierała się od początku na miłości do Chrystusa i na żarliwym pragnieniu, aby wstępować w Jego ślady.

Od urodzenia, a nawet wcześniej, jesteśmy wpleceni w sieć relacji. Bez nich nie możemy żyć. Więzi miłości i przyjaźni budowały i budują nasze poczucie bezpieczeństwa, dzięki nim wzrasta poczucie własnej wartości. Bez bliskości innych osób nie moglibyśmy się rozwijać i żyć. Są jednak również relacje niszczące, takie, w których doświadczaliśmy czy doświadczamy zranień. Niektóre naznaczyły nas boleśnie na całe życie. Sami również ranimy naszych bliskich.

Czy średniowieczni święci mogą uczyć nas doświadczania bardziej budujących i trwałych relacji, dzięki którym sami będziemy mogli dojrzewać pozwalając jednocześnie wzrastać innym wokół nas? Do jakiej relacji sam Chrystus zapraszał swoich uczniów? Do jakiej zaprasza nas?

Podczas dni skupienia, które odbędą się w naszym klasztorze, spróbujemy pochylić się nad tymi pytaniami, dając czas i przestrzeń na przyglądnięcie się naszym relacjom w świetle Słowa Bożego jak również w świetle tej głębokiej relacji Franciszka i Klary, która przetrwała próbę czasu i wydaje owoce do dziś. Zapraszamy!

Klasztor Klarysek Kapucynek, ul. Rżącka 15, 30-687 Kraków.

Chęć uczestniczenia w dniach skupienia można zgłosić telefonicznie: 793 008 843 (s. Małgorzata) lub mailowo: kontakt.kapucynki@gmail.com.

Proponujemy dwa terminy do wyboru: ostatni weekend lipca oraz ostatni weekend sierpnia.

Może Cię również zainteresować