aktualności

Kolejny krok w drodze ku coraz głębszej komunii

16 maja 2019

Pięknym doświadczeniem dla naszej wspólnoty jest przeżywanie Roku Jubileuszowego. To czas kontemplacji Boga pełnego miłosierdzia i łaski. Dobry Ojciec troszczył się o nas w historii, ale jest hojny również dziś. Znaki Jego wierności dostrzegamy w drodze coraz pełniejszej komunii nie tylko wewnątrz naszej wspólnoty, ale również w odniesieniu do sióstr naszego Zakonu z innych domów.

Już od wielu miesięcy trwa proces tworzenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Klarysek Kapucynek Mater Ecclesiae. Czekając na ostateczne zatwierdzenie naszych statutów ze strony Stolicy Apostolskiej, podejmujemy kolejne kroki, aby wspólnie kształtować charakter tej struktury.

W dniach od 13 do 16 maja w pięknym klasztorze w Šternberku odbyło się kolejne spotkanie opatek i delegatek wspólnot Klarysek Kapucynek z Czech, Asyżu, Kopernicy, Przasnysza, Ostrowa Wielkopolskiego, Szczytna, Brwinowa i Krakowa. Towarzyszył nam również kandydat na Asystenta Stowarzyszenia: br. Tomasz Wroński OFMCap. Każda z naszych wspólnot otrzymała już kilka miesięcy wcześniej kwestionariusze, które pomogły nam dobrze przygotować się do rozmów, poprzez wcześniejsze rozeznawanie i opracowanie zaproponowanych tematów podczas kapituł domowych.

Podejmowałyśmy wspólną refleksję dotyczącą rozumienia komunii, konkretnych form współpracy, służącej pogłębianiu i coraz pełniejszemu przeżywaniu naszego charyzmatu. Szukałyśmy również jak najlepszych sposobów wzajemnej komunikacji i dzielenia się materiałami.

Została również wybrana oficjalna siedziba Stowarzyszenia. Miłą i zaszczytną dla nas wiadomością był jednogłośny niemal wybór naszego klasztoru w Krakowie. Został on wskazany między innymi ze względu na dogodne położenie geograficzne, dobre skomunikowanie, a także duchową bliskość ze świętym Janem Pawłem II, którego już na początku obrałyśmy na patrona naszego Stowarzyszenia.

W ramach rekreacji mogłyśmy wysłuchać pięknego koncertu czeskiej muzyki sakralnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego oraz solistki, który miał miejsce w kaplicy sióstr, które nas gościły.

Spotkania robocze minęły w bardzo dobrej, spokojnej atmosferze. Dziękujemy Bogu, że prowadzi nas do coraz pełniejszej komunii, coraz lepszej komunikacji i szukania dobrych rozwiązań z zaangażowaniem wszystkich sióstr.  Doświadczyłyśmy również serdecznej gościnności i troski miejscowej wspólnoty, która przyjęła nas z miłością i w duchu cichej służby.

 

Może Cię również zainteresować