aktualności

Nasze świętowanie Bożego Narodzenia

25 grudnia 2018

Boże Narodzenie jest dla nas piękną okazją do wspólnotowego świętowania. Jak w każdym domu, tak i u nas uroczystość ta jest poprzedzona przygotowaniami duchowymi przez cały adwent oraz zewnętrznymi, związanymi z porządkami czy gotowaniem i pieczeniem.

W wieczór wigilijny po modlitwie Nieszporami udajemy się do refektarza. Tu po złożeniu sobie życzeń i połamaniu się opłatkiem ma miejsce wieczerza. Ponieważ pochodzimy z różnych stron Polski, a nawet spoza jej granic, potrawy na wigilijnym stole są urozmaicone.

Mamy zwyczaj, który polega na tym, że pierwszego stycznia każda z nas losuje sobie jedną siostrę, za którą w tajemnicy modli się przez cały rok i dla której wykonuje własnoręcznie prezent pod choinkę. Wyczekiwanym więc i pełnym emocji momentem po kolacji jest rozpakowywanie tych upominków i odgadywanie, która z sióstr modliła się za mnie i jest autorką otrzymanego podarunku.

 

Następnie spotykamy się kilka minut po 23.00 pod celą Matki i zapalonymi świecami śpiewamy kolędę. Wtedy Matka wychodzi z figurką Dzieciątka Jezus i w procesji idziemy do kaplicy. Po złożeniu Dzieciątka w szopce, ma miejsce wspólna modlitwa, śpiewamy Godzinę Czytań.

 

O 24.00 w naszej kaplicy rozpoczynamy Pasterkę. Odprawiał ja w tym roku nasz kapelan, br. Bogumił, przybyli również bracia postnowicjusze. Po Eucharystii bracia podzielili się opłatkiem z przybyłymi wiernymi, z których sporą grupę stanowili nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi.

Po Pasterce nie może zabraknąć jeszcze wspólnego świętowania w rozmównicy. 25 grudnia Msza Święta rozpoczęła się o 11.00. Popołudniu przybyła do nas, jak każdego roku, grupa braci na wspólne kolędowanie. Jest to zwykle piękny czas pełen radości, wzajemnego poznawania się, dzielenia i muzyki.

Całą Oktawę Bożego Narodzenia przeżywamy uroczyście, w radosnej atmosferze. Jest to czas, gdy spotykamy się częściej niż zwykle z gośćmi. Są to głównie nasi bracia Kapucyni, ale zdarza się również, że odwiedzają nas bliscy, krewni czy znajomi. Dziękujemy Bogu za dar Wcielenia Bożego Syna i za pełen radości czas świętowania tego wydarzenia. Chwała Panu!

Może Cię również zainteresować