aktualności

Profesja wieczysta s. M. Laury od Jezusa Ukrzyżowanego

18 kwietnia 2018

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas Eucharystii o godz. 10.00 nasza siostra Maria Laura od Jezusa Ukrzyżowanego złożyła śluby wieczyste. Na uroczystość przybyli jej bliscy, a także zaproszeni Bracia Mniejsi Kapucyni oraz ks. Wiesław, proboszcz naszej parafii. Dzień pełen był pięknych przeżyć, wzruszenia, radości i wdzięczności.

Dziękowała sama Neoprofeska Bogu i ludziom, dziękowałyśmy również my wszystkie za dar jej życia i powołania. To wielkie błogosławieństwo dla całej naszej wspólnoty.

Formacja w naszej wspólnocie rozpoczyna się od kandydaturyTrwa ona rok i jest czasem wzajemnego poznawania się zainteresowanej osoby ze wspólnotą i jej sposobem życia oraz poznawania kandydatki przez siostry. W tym okresie aspirantka pozostaje w swym miejscu życia, odwiedzając nas i pozostając w kontakcie z konkretną siostrą.

Gdy zainteresowana osoba zdecyduje się na dołączenie do naszej wspólnoty i nie ma ku temu przeszkód, ma miejsce wstąpienie, aby już w środowisku klasztornym rozpocząć dwuletni okres postulatu. Jest to czas intensywnej formacji i poznawania naszej codzienności, z jej radościami i trudami. Wtedy też dochodzi do pierwszej konfrontacji swoich wyobrażeń i oczekiwań co do wybranego sposobu życia z konkretną rzeczywistością. Postulantka nosi określony strój, którym jest biała bluzka i brązowa spódnica.

Kolejnym etapem są obłóczynyPodczas tego obrzędu siostra otrzymuje strój zakonny, podobny do habitu, biały welon, nowe imię z predykatem i rozpoczyna dwuletni okres nowicjatu. Jest to czas związany z większym ograniczeniem kontaktów zewnętrznych, modlitwy, formacji i przygotowania do złożenia ślubów.

Etap junioratu rozpoczyna się od złożenia pierwszych ślubów i trwa około 5 lat. Młoda profeska przeżywa nadal swą formację, wdrażając się stopniowo w codzienne obowiązki i prace. Przygotowuje się również do decyzji o złożeniu ślubów wieczystych.

Jest to bardzo ważne wydarzenie, poprzez które siostra publicznie oddaje się na służbę Bogu i wspólnocie zakonnej, ślubując życie w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie, oraz życie w przestrzeni klauzury.

Od tego czasu rozpoczyna się nie mniej ważny okres formacji permanentnej. Jest to czas dalszej formacji, który trwa aż do śmierci. Na tym etapie staramy się, wsłuchane w Słowo Boże i karmione Eucharystią, nawracać się ku miłości Boga i ludzi, zwłaszcza swoich sióstr we wspólnocie.

Każdy z etapów życia zakonnego jest niezbędny, wszystkie, choć różnimy się od siebie pochodzeniem, wiekiem, charakterem, zainteresowaniami, wykonywanymi zajęciami, jednakowo potrzebujemy nawrócenia.

 

 

Może Cię również zainteresować