Bł. Maria Laurencja Longo

W dziale tym, który planujemy stale ubogacać, można znaleźć teksty dotyczące Błogosławionej Marii Laurencji Longo, która dała początek reformie Klarysek Kapucynek oraz naszego kapucyńskiego charyzmatu przeżywanego w historii oraz aktualnie.

  1. „Wpatrywanie się w zwierciadło” oraz „bycie zwierciadłem”. Odpowiedź na duchowe wyzwania współczesnego Kościoła - Kościół oczekuje od wspólnot zakonnych nowego stylu życia, pełnego empatii, świeżości i radości, wolnego od sztywnych schematów, zdolnego do odpowiadania na stale zmieniające się warunki życia i potrzeby współczesnych społeczeństw i poszczególnych osób
  2. Audycja radiowa – Charyzmat - Wywiad zrealizowany w klasztorze Klarysek Kapucynek w Krakowie w czerwcu 2012 r.
  3. Audycja radiowa – Modlitwa wstawiennicza - Wywiad zrealizowany w klasztorze Klarysek Kapucynek w Krakowie w czerwcu 2012r.
  4. Audycja radiowa – Powołanie - Wywiad zrealizowany w klasztorze Klarysek Kapucynek w Krakowie w czerwcu 2012 r.
  5. Audycja radiowa – Życie pokutne - Wywiad zrealizowany w klasztorze Klarysek Kapucynek w Krakowie w czerwcu 2012 r.
  6. Audycja radiowa – Życie wspólnotowe - Wywiad zrealizowany w klasztorze Klarysek Kapucynek w Krakowie w czerwcu 2012 r.
  7. Bliżej Boga - Papież Paweł III w bulli Debitum pastoralis officii z 19 lutego 1535 roku potwierdził, że Maria Laurencja Longo, Katalonka, poinformowała go o założeniu szpitala dla nieuleczalnie chorych oraz o swej pracy na rzecz chorych biedaków, a także o tym, że będąc sama schorowana i już w podeszłym wieku, „wiedziona gorliwością religijną i pobożnością, pragnie się przenieść z życia czynnego do kontemplacyjnego jako bardziej pewnego. Dlatego używając pobożnych jałmużn oraz środków, których Bóg jej udzielił, poleciła rozpocząć budowę klasztoru mniszek pod wezwaniem Matki Bożej Jerozolimskiej, przy wspomnianym szpitalu, w miejscu, które sama wyznaczyła. Ponadto przyjęła kilka ubogich niewiast, które codziennie odprawiają tam Oficjum Pańskie”.
  8. Bł. Floryda Cevoli – uczennica, przyjaciółka i siostra św. Weroniki - Zapraszamy na nasz kanał na YouTube, na którym publikujemy serię filmów o świętych kobietach. Wśród nich ukazują się kolejne części prezentujące historię i duchowość Błogosławionej Florydy Cevoli.
  9. Bł. Maria Angela Astorch – życiorys - Życiorys błogosławionej Marii Angeli Astorch, hiszpańskiej Klaryski Kapucynki.
  10. Bł. Maria Laurencja Longo – video - Zapraszamy na serię filmów przybliżających historię i duchowość beatyfikowanej niedawno Marii Laurencji Longo.
  11. Bł. Maria Magdalena Martinengo – życiorys - Życiorys bł. Marii Magdaleny Martinengo, Klaryski Kapucynki.
  12. bł. Maria Magdalena Martinengo video - Historia bł. Marii Magdaleny Martinengo, klaryski kapucynki z Bresci opowiedziana w czterech krótkich filmach video.
  13. Błogosławiona Floryda Cevoli, Klaryska Kapucynka - Biografia beatyfikowanej przez Jana Pawła II w 1993 roku Florydy Cevoli, Klaryski Kapucynki, powiernicy i sekretarki świętej Weroniki Giuliani.
  14. Błogosławiona Konstancja Panas – życiorys - Życiorys bł. Konstancji Panas, włoskiej Klaryski Kapucynki.
  15. Błogosławiona Teresa Kowalska OSCCap - O, Siostro droga, jakżeś była pięknie przygotowana na spotkanie swego Oblubieńca, z jakim spokojem i godnością przekroczyłaś bramy wieczności... Zazdroszczę Ci tego szczęścia i proszę dla siebie podobnej śmierci. Więc módl się za swą «małą siostrzyczkę» - i z nieba czuwaj nadal, jak czuwałaś na ziemi... Tereso, moja Tereso - pamiętaj i módl się za mnie.
  16. Bulla „Debitum pastoralis officii” Pawła III - Bulla "Debitum pastoralis officii" Pawła III z 19 lutego 1535 roku upoważniała Marię Laurencję Longo do budowy klasztoru w Neapolu i założenia wspólnoty kontemplacyjnej, żyjącej według Reguły świętej Klary.
  17. Charyzmatyczna rola Marii Laurencji Longo w ukształtowaniu Klarysek Kapucynek - Każdy charyzmat staje się bogactwem, jeśli jest rozumiany i przeżywany; dotyczy to również wielkiej rodziny franciszkańskiej, w której istnieje jedno źródło, ale strugi wypływające z tego źródła utworzyły różne strumienie i rzeki
  18. Dlaczego znak TAU i lilia? - Na naszej stronie pojawiło się nowe logo, które w prosty sposób ma wyrażać to kim jesteśmy i czym żyjemy. Wybrałyśmy znak TAU w połączeniu z lilią. Wyjaśniamy znaczenie logo.
  19. Dwa oblicza tego samego charyzmatu - List Ministra Generalnego do Klarysek Kapucynek z 25 marca 2017 r.
  20. Działalność pierwszych kapucynów - Pierwsi kapucyni prowadzili intensywne życie modlitwy, ale odpowiadali również na potrzeby Kościoła poprzez posługę kaznodziejską, służbę wśród chorych, ubogich, niewolników, jako kapelani wojskowi, misjonarze i dyplomaci.
  21. Franciszkańska droga do świętości - Analiza życia św. Franciszka, a szczególnie drogi nawrócenia, asceza, trud, jaki włożył w wierne naśladowanie Chrystusa oraz determinacja, którą wykazał się w obronie ewangelicznego ideału, kreślą przed nami wyraźny zarys drogi prowadzącej do zjednoczenia z Bogiem. Jedną z wielu, którzy na tej franciszkańskiej drodze osiągnęli szczyty świętości jest św. Weronika Giuliani. Ponieważ otrzymała od Boga polecenie sporządzenia opisu Bożego działania w duszy, możemy prześledzić jej drogę przemiany duszy w Bogu od pierwszych stopni ascezy, przez kolejne ogołocenia, ciemności i chwile światła, od życia Boga w duszy, do uczestnictwa w życiu Boga
  22. Historia początków Klarysek Kapucynek w Neapolu - XVI wiek, naznaczony wieloma reformami społecznymi i kościelnymi, był kontekstem powstania Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Zakonu Mniszek Klarysek Kapucynek. Pierwsze lata Reformy związane były z osobą Marii Laurencji Longo, szlachcianki rodem z Hiszpanii.
  23. Hrabianka w klasztorze - Piękna, młoda, dobrze wykształcona hrabianka najpierw w korowodzie powozów przejechała przez zapełnione tłumem ulice Brescii, a następnie przekroczyła progi klauzury klasztoru Matki Bożej Śnieżnej. Świadkowie opowiadali, że uczyniła to chętnie i z radością, ona sama wyznała, że przeżywała wewnętrzne udręki.
  24. Kapituła wyborów - 21 lutego pod przewodnictwem ministra prowincjalnego braci mniejszych kapucynów, brata Matka Miszczyńskiego, odbyła się w naszej wspólnocie kapituła wyborcza.
  25. Klauzura w kontekście VULTUM DEI QUAERERE i COR ORANS - Klauzura jest uznawana za wymowny znak poszukiwania zjednoczenia Kościoła ze swym Panem, intymności tego duchowego spotkania, znakiem ostatecznego i eschatologicznego celu, przynależności do ojczyzny niebieskiej. Jest skutecznym sposobem oddzielenia od świata w czujnym poszukiwaniu tego, co najważniejsze, w konkretnym wymiarze materialnym oraz ascetyczno-duchowym, ale również w wymiarze ludzkim i rodzinnym, w ochronie intymności relacji we wspólnocie.
  26. Kobiecość nie na sprzedaż - Silna i wszechstronnie utalentowana, Maria Laurencja Longo potrafiła wykorzystać swoje dary, aby służyć najbardziej potrzebującym w neapolitańskim środowisku. Plagą wyciskającą dotkliwe skutki na duszach i ciałach, szczególnie niewiast, była prostytucja. Kobieta postanowiła przyjść im z pomocą medyczną, materialną i duchową.
  27. Maria Laurencja Longo – życiorys nowej błogosławionej - Niesamowita historia, pełna zwrotów akcji, błogosławionej Marii Laurencji Longo, która zapoczątkowała reformę Klarysek Kapucynek w Neapolu.
  28. Matka Maria Laurencja Longo – list Ministra Generalnego - Każdy chrześcijanin jest powołany przez Pana do wcielenia Słowa, do uczynienia ze swojego życia misji. Jak naucza papież Franciszek, „każdy święty jest orędziem, które Duch Święty bierze z bogactwa Jezusa Chrystusa i przekazuje Jego ludowi”
  29. Misja świętej Weroniki Giuliani - Trudno sprowadzić misję Świętej Weroniki Giuliani do jednego aspektu jej życia czy powołania, dlatego w tekście zostanie przedstawionych przynajmniej kilka wymiarów jej posłannictwa.
  30. Najlepsza przyjaciółka - Kiedy Weronika Giuliani została zdjęta przez Święte Oficjum z posługi mistrzyni nowicjatu i poddana upokarzającym próbom, a zatem przestała służyć jako formatorka, kobiety przestały ubiegać się o przyjęcie do klarysek kapucynek. Przełom nastąpił w 1703 roku, gdy do klasztoru zgłosiła się wyjątkowa kandydatka.
  31. Niedziela Palmowa w historii Świętej Klary z Asyżu – video - W Niedzielę Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, przeżywając najważniejsze dni w roku liturgicznym. Tego dnia wspominamy też ważne wydarzenie z życia Świętej Klary z Asyżu. Jako jej duchowe córki dziękujemy za dar naszego powołania.
  32. Nowenna do św. Klary - Módlmy się za wstawiennictwem św. Klary w Nowennie przed jej uroczystością
  33. O nazwie Klaryski Kapucynki - Nazwa wskazuje, reprezentuje i, w pewien sposób, definiuje tożsamość. Tu leży jej znaczenie. Nazwa instytutu zakonnego nawiązuje do wymiarów historycznych, prawnych i przede wszystkim egzystencjalnych i teologiczno-charyzmatycznych, które tworzą wspólną tożsamość grupy ludzkiej. Nie jest to więc temat powierzchowny, o którym można mówić z lekkością, ponieważ nie chodzi jedynie o słowa. Uczynimy krótki, ale rygorystyczny przegląd historyczny nazw najczęściej używanych przez Klaryski Kapucynki, aby dojść do nazewnictwa w obowiązującym prawodawstwie.
  34. Odnaleziono akt chrztu bł. Teresy Kowalskiej - Odnaleziono i przetłumaczono na język polski akt urodzenia błogosławionej Teresy Kowalskiej, klaryski kapucynki beatyfikowanej w 1999 roku przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II Wojny Światowej.
  35. Oświecona przez Ojca Miłosierdzia - Klara odrzuciła możliwość, aby to inni decydowali o jej przyszłości i wzięła w swoje ręce własne życie z odwagą i determinacją, które jeszcze dziś zdumiewają
  36. Pierwsze Konstytucje Kapucynów z 1536 roku – wybrane fragmenty - Wybrane fragmenty pierwszych Konstytucji kapucyńskich.
  37. Próba odczytania charyzmatu Kapucynek Świętej Klary w kluczu teologiczno – duchowym - W szybkim przeglądzie prawie pięciu wieków historii charyzmatu, wzrokiem wiary możemy zobaczyć wyraźnie, jak Duch Święty buduje Kościół poprzez Kapucynki Świętej Klary. W kontemplacji całości, misja Bł. Matki Marii Laurencji staje się jaśniejsza: przyjąć i zrodzić charyzmat w ciele historii. Została wezwana, aby położyć fundamenty, nakreślić nową lekturę kobiecego doświadczenia franciszkańskiego z "nowoczesną" wrażliwością i otworzyć drogi ku przyszłości w sposób intuicyjnie bardzo zgodny z trydenckimi ramami normatywnymi życia monastycznego i rolą przypisaną kobiecie w reformie katolickiej.
  38. Prowadzę życie ukryte - Każdego dnia podobny program: wczesna pobudka, modlitwa, praca, posiłki, rekreacja. Wszystko w niewielkim gronie tych samych sióstr, w ograniczonej przestrzeni klasztoru i ogrodu. Może się wydawać, że moje życie jest szare i monotonne – opowiada s. Judyta Woźniak z zakonu klarysek kapucynek.
  39. Przyjaźń świętych kobiet: Weronika Giuliani i Floryda Cevoli - Treść jednej z konferencji przygotowanej na rekolekcje dla kobiet, pt. "Przyjaźń. O więziach, które pomagają wzrastać". Rekolekcje odbyły się w dwóch terminach: w ostatni weekend lipca i w pierwszy weekend września 2022 roku. Uczestniczyło w nich w sumie dziewiętnaście pięknych kobiet różnego wieku i stanu.
  40. Relacja pomiędzy Kapucynami i Kapucynkami - Gdy kontempluje się w sposób panoramiczny ewolucję historyczną Klarysek Kapucynek, staje się jasne, że odnowa duchowa spowodowana powstaniem i rozpowszechnieniem Reformy kapucyńskiej miała wpływ na duchowość całych pokoleń kobiet, które pragnęły realizować własne aspiracje, włączając się w przeżywanie wspomnianej reformy w jej żeńskim obliczu.
  41. Siostry Klaryski Kapucynki - W dniach nowenny przed uroczystością Świętej Klary z Asyżu chcemy przybliżyć historię i sposób życia wszystkich jej córek żyjących w Polsce, w klasztorach czterech różnych Zakonów: w Zakonie Sióstr Klarysek, w Zakonie Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji i w Zakonie Mniszek Klarysek Kapucynek i w Zakonie Sióstr Ubogich Świętej Klary.
  42. Spotkanie formacyjne w Zakroczymiu - Spotkanie formacyjne sióstr
  43. Spotkanie Sióstr w Asyżu - W minionym tygodniu, w dniach od 16 do 19 stycznia w Asyżu odbyło się spotkanie sióstr Stowarzyszenia Mater Ecclesiae.
  44. Święci kapucyńscy pierwszego wieku Reformy - W pierwszym wieku Reformy, Zakon wydał siedmiu świętych i błogosławionych. Każdego z nich można poznać dzięki krótkiej notce biograficznej i cytatach ze źródeł.
  45. Święta od skracania męki czyśćcowej - Wielokrotnie deklarowała, że gdyby tylko mogła, doprowadziłaby do opustoszenia całego czyśćca. Była gotowa przyjąć wszelkie męki i cierpienia, byle tylko uwolnić dusze z tego miejsca pełnego bólu, lęku, samotności i ciemności.
  46. Święta Weronika Giuliani – Uboga Siostra Świętej Klary - Prosiłam Świętą Klarę, aby chciała przyjąć jako swoje córki wszystkie siostry, zwłaszcza te, których nie potrafiłam prowadzić po prawdziwej ścieżce życia zakonnego. Ona błagała za mnie Najwyższego i prosiła Go, aby pobłogosławił cały Zakon, abyśmy wszystkie były jednym sercem i jedna duszą w Bogu
  47. Życie za życie - Pomimo licznych dramatycznych wydarzeń Maria Laurencja Longo nigdy się nie załamała, stawiając na pierwszym miejscu pragnienie wypełniania woli Bożej. Dzięki tej dyspozycyjności Ojciec Niebieski mógł objawić swoją bezwarunkową miłość do człowieka i poprowadzić ją drogami, których nigdy się nie spodziewała. Szlachcianka pociągała swoim świadectwem współczesnych sobie ludzi, prowadząc ich do spotkania z Chrystusem i włączając w szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Również dziś jej historia może inspirować, zwłaszcza kobiety, aby z odwagą dawać się pociągać Miłości.