św. Weronika Giuliani

Można tu znaleźć artykuły dotyczące historii i duchowości św. Weroniki Giuliani. Dział będzie stale poszerzany o nowe treści.

 1. 1. Była jak żywioł - Rodzice nie mogli się nadziwić, jak pełną energii i siły charakteru była ich najmłodsza córka. Owszem, pozostałe córki też miały swoje temperamenty, potrafiły być uparte, a gdy wspólnie się bawiły, napełniały dom radosną wrzawą. Ale żadna z nich, a nawet wszystkie razem wzięte, nie dorównywały Urszuli.
 2. 10. Ognista Urszula i słabowity Franciszek - Co wspólnego mają ze sobą żyjąca na przełomie XVII i XVIII wieku energiczna dziewczyna oraz urodzony ponad dwieście lat później cichy, wrażliwy chłopiec? Od dzieciństwa objawiał się im Jezus i jego matka, Maryja. Spotkania te sprawiły, że każde z nich rozpoznało swoje powołanie w bardzo młodym wieku i wstąpiło na drogę życia zakonnego.
 3. 11. Gotowi do przyjęcia udręki - Cierpienie naznaczyło całe życie zarówno św. Weroniki Giuliani, jak i Ojca Pio. Od znoszenia bólu fizycznego – wystarczy pomyśleć o chorobach, które ich nie omijały oraz o krwawiących ranach stygmatów – po dręczenie przez złego ducha i niezrozumienie czy nawet odrzucenie ze strony sióstr i braci oraz władz kościelnych. Niezmienną reakcją tych świętych na wszystkie trudności natury fizycznej, duchowej i moralnej była akceptacja, cierpliwość i pokora.
 4. 12. Powołanie w powołaniu - Weronika Giuliani w wielu wizjach poznała, jak wygląda czyściec oraz piekło. Opisywała te miejsca jako pełne grozy, lęku, wielkiego bólu, dlatego tym gorliwiej była gotowa oddawać swoje życie, aby jak najwięcej osób mogło przebywać blisko Boga, którego ukochała. Również Ojciec Pio był gotów oddawać życie, aby pomóc innym zbliżać się do Boga.
 5. 2. „Dziewczynka” w zakonie - Weronika, młoda klaryska kapucynka, niedawno złożyła swoje pierwsze śluby. Siedziała zamyślona w chórze zakonnym. Rozważała sposób, w jaki Pan dotychczas ją prowadził. Miała niewiele ponad dwadzieścia lat i od zawsze wiedziała, że Jezus ją powołuje, ale czasem Jego natchnienia były dla niej niezrozumiałe i potrzebowała sporo czasu, aby dobrze odczytać Jego wolę.
 6. 3. Mistyczne zaślubiny - Pamiętała, że już w dniu swojej Pierwszej Komunii Świętej mówiła Jezusowi o tym, że chce Go poślubić. Życie zakonne postrzegała jako całkowite oddanie się Oblubieńcowi. Z biegiem lat coraz mocniej rozpalało się w niej pragnienie upodobnienia się do Ukrzyżowanego, aby móc zjednoczyć się z Nim do stopnia mistycznych zaślubin.
 7. 4. Spełnione pragnienie - Wielki Piątek w 1697 roku wypadł 5 kwietnia. Jak każdego roku, w tych ważnych momentach rozważania męki Pana Weronika spędziła całą noc na modlitwie. Kontemplowała krok po kroku pasję Zbawiciela, współodczuwając z Nim każde cierpienie. W pewnym momencie zobaczyła kielich i krzyż, jednocześnie odczuwając nowy, nieznany wcześniej rodzaj przejmującego bólu. Zrozumiała, że spełni się jej gorące pragnienie i wreszcie zostanie ukrzyżowana wraz z Jezusem.
 8. 5. Pośredniczka - „Znalazłam Miłość! Powiedzcie to wszystkim! To jest tajemnica mojej radości i mojego cierpienia: Miłość pozwoliła się odnaleźć!” Tak brzmiały ostatnie słowa, jakie Weronika Giuliani wypowiedziała do swoich sióstr. Umierała szczęśliwa, pomimo że jej życie naznaczone było głębokim cierpieniem.
 9. 6. Wołanie pełne tęsknoty - Od wczesnego dzieciństwa Pan obdarzał ją nadzwyczajnymi łaskami, na które nie od razu potrafiła odpowiedzieć z całym zaangażowaniem, na jakie było ją stać. Uczyła się tego przez całe życie.
 10. 7. Pod dyktando Maryi - Nikt nie mógł uspokoić Urszuli. Miała dopiero siedem lat i właśnie zmarła jej ukochana mama. Płakała bardzo, nikt nie potrafił ukoić jej bólu i poczucia osamotnienia, w niczym nie znajdowała pocieszenia. Nie mogła jeść, nie była w stanie się ubrać. Nie chciała iść spać, bo brakowało jej mamy. W końcu ktoś z bliskich znalazł skuteczny sposób: Urszula otrzymała obrazek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem. Zadziałało, dziewczynka się uspokoiła, a nawet zaczęła się śmiać w odpowiedzi na śmiech Dzieciątka z wizerunku.
 11. 8. Wychowawczyni świętych - Pięćdziesiąt sześć sióstr, które umarły w opinii świętości oraz jedna beatyfikowana – Floryda Cevoli, to owoce wychowawczego wpływu, jaki św. Weronika Giuliani wywarła na mniszki swojego klasztoru, zarówno podczas swego ziemskiego życia, jak i przez następne trzysta lat, aż do współczesności.
 12. 9. W przedsionku raju - Pewnego dnia odbyłam spowiedź z uczuciem tak wielkiego bólu, że myślałam, iż umrę. Głos spowiednika wydawał mi się głosem samego Boga i przenikał do głębi mojej duszy, jak grom. Gdy dawał mi rozgrzeszenie, doświadczałam w nim skutków tego sakramentu – zanotowała św. Weronika Giuliani
 13. Droga Krzyżowa z tekstami św. Weroniki Giuliani - Kolejne stacje Drogi krzyżowej z krótkimi tekstami pochodzącymi z "Dziennika" św. Weroniki Giuliani, która wielokrotnie przeżywała w sposób mistyczny mękę ze Zbawicielem.
 14. Droga Mamo jestem Twoja - Droga Mamo, nie chcę odchodzić od Ciebie; jestem Twoja, i Twoja chcę być teraz i zawsze
 15. Gigant człowieczeństwa, kobiecości i świętości - Św. Weronika Giuliani jest gigantem człowieczeństwa, kobiecości i świętości. O „Kapucynce od Ognia” powstał film dokumentalny. Jego realizacja odmieniła życie reżysera, wcześniej antyklerykała…
 16. Klaryski Kapucynki na YouTube - Zapraszamy do słuchania i wspólnej modlitwy!
 17. Klasztor świętej Weroniki Giuliani - Zapraszamy na wirtualną podróż do klasztoru klarysek kapucynek w Città di Castello, w którym święta Weronika Giuliani spędziła większość życia.
 18. Lectio Divina ze świętą Weroniką Giuliani – cz. I - Rozpoczynamy nowy cykl tekstów, które mogą nam pomóc w codziennej modlitwie Słowem Bożym. Naszą przewodniczką będzie święta Weronika Giuliani, kapucynka.
 19. Lectio Divina ze świętą Weroniką Giuliani – cz. II - TEN, KTÓRY JEST przedstawia się Weronice jako wszystko wszystkich, wszystko każdego, wszystko dla ciebie; jako Oblubieniec; jako Sędzia, ale Sędzia kochający; jako Właściciel tej duszy, której daje poznać swą moc, swoje potężne ramię i swą nieskończoną miłość.
 20. Lectio Divina ze świętą Weroniką Giuliani – cz. IV - Wyruszamy w ten rodzaj pielgrzymki od Dziennika do Pisma Świętego, począwszy od tego, co wydaje nam się być podstawową intuicją, na której całe życie Weroniki jest kształtowane; aby ją wyjaśnić musimy przywołać ostatnie Słowo Jezusa, wypowiedziane na krzyżu według opisu Janowego: "Wykonało się"
 21. Lectio Divina ze świętą Weroniką Giuliani cz. III - Podczas modlitwy nocnej Weronika ma wizję Ukrzyżowanego. Jak zwykle próbuje ją odrzucić, ale Pan mówi: Nie bój się, nie jestem demonem, ale Jezusem; przychodzę, aby pouczyć cię o wielu rzeczach. Ja jestem samą prawdą; chcę, aby dusze, moje oblubienice, kroczyły w prawdzie.
 22. Miłość pozwoliła się odnaleźć! - Weronika dobrze znała doświadczenie ucztowania z Bogiem, świętowania w Jego obecności. Jej serce przepełniała wdzięczność i miłość. To miłość nie pozwoliła jej zatrzymać tej łaski dla siebie, ale naturalnie sprawiała zauważenie tych wszystkich, którzy to zaproszenie z różnych powodów odrzucają. Nie chciała się z tym pogodzić, że ludzie żyją z dala od Boga, że nie przyjmują Jego miłości.
 23. Na modlitwie ze świętą Weroniką Giuliani - Zapis dialogu Weroniki Giuliani ze Stwórcą inspiruje, ukazując, do jak żywej i barwnej relacji wszyscy jesteśmy zaproszeni.
 24. Nowenna do św. Weroniki Giuliani 2021 - Zapraszamy do włączenia się w nowennę do św. Weroniki Giuliani. To okazja do wspólnej modlitwy, ale również do lepszego poznania tej Mistyczki.
 25. Nowenna do świętej Weroniki Giuliani - Nowenna do św. Weroniki Giuliani przed jej świętem, które obchodzimy 10 lipca. Zapraszamy do włączenia się w modlitwę.
 26. Nowenna do świętej Weroniki Giuliani - 1 lipca każdego roku rozpoczynamy nowennę przed świętem świętej Weroniki Giuliani, klaryski kapucynki. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 27. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. I - Proponujemy pierwszy z serii siedmiu artykułów dotyczących sposobu, w jaki św. Weronika Giuliani postrzegała Boga Ojca.
 28. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. II - Kontynuacja refleksji dotycząca wezwania "Święć się imię Twoje".
 29. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. III - Trzecia część refleksji dotycząca słów: Przyjdź królestwo Twoje.
 30. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. IV - Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i, aby osiągnąć ten cel, sam Pan daje nam światło konieczne, aby stale rozeznawać, że jest to Jego wolą i jak możemy realizować te wzniosłe zamiary. A są to zamiary oszałamiające! Ponadto daje nam konieczne łaski, aby przejść tę drogę. Wola Boża jest tym, co najlepszego, najcenniejszego mamy, jest naszym prawdziwym dobrem, ponieważ Bóg chce naszego prawdziwego dobra: to jest wola Boża.
 31. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. V - Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Jezus w tym zdaniu modlitwy "Ojcze nasz" uczy nas prosić z prostotą. Ojcu niebieskiemu nie są potrzebne liczne słowa, powiedział to już sam Jezus w innych miejscach Ewangelii, ponieważ nie potrzebujemy przekonywać Boga, aby dał nam to, co konieczne. On nas stworzył dla królestwa wiecznego, aby uczynić nas dziedzicami raju oraz aby włączyć nas w swoje życie Boże. Ten projekt nie zmienia się, cokolwiek kombinujemy, jakkolwiek zgrzeszymy, Jego wola pozostaje taka sama.
 32. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. VI - Karcenie jest jedynie lekarstwem, które ma za cel usunięcie zła, które powoduje w człowieku nędzę, deformację i oddala nas od podobieństwa do Boga. Musimy też dodać, że kara nie wchodzi w plany Boże, gdy On stworzył człowieka, nie myślał o karceniu, nie było tego w Jego planach. Bóg stworzył człowieka do szczęścia, aby powierzyć mu królestwo, aby go przebóstwić, aby wejść z nim w komunię: to jest plan Boga i dlatego, jeśli ucieka się On do kary, czyni to zawsze niechętnie i sam uczestniczy w cierpieniach, które kara za sobą pociąga. To, że sam Bóg uczestniczy w cierpieniach związanych z karą, ukazał On w jasny sposób w męce i śmierci Jezusa, ponieważ Ojciec w Jezusie, wziął na siebie nasze winy i kary, na które zasługiwaliśmy i sam za nie zapłacił.
 33. Oblicze Boga Ojca widziane oczyma Weroniki Giuliani cz. VII - Na początku trzeba wyjaśnić, że Bóg nas nie kusi; po prostu zdarza się czasem, że pozwala, abyśmy byli kuszeni, przede wszystkim z powodu nas samych, z powodu pożądliwości, która jest w nas i która jest owocem grzechu pierworodnego. Święty Paweł pisze, że nie jesteśmy nigdy kuszeni ponad nasze siły i to nas może uspokoić. Cokolwiek się wydarzy, nigdy nie będzie to ponad nasze siły. Jeśli ulegamy pokusie, dzieje się tak dlatego, że ją dopuściliśmy, zamiast powiedzieć stanowcze "nie". Odrobinę uchylamy drzwi, ale to wystarczy, by wślizgnęło się zło.
 34. Pisma św. Weroniki Giuliani – Doświadczenia pierwszych lat życia w Zakonie Mniszek Klarysek Kapucynek - Wydaje mi się, że pamiętam, iż pewnego razu Ukrzyżowany powiedział mi słyszalnym głosem: Moja oblubienico, przyjemne Mi są twoje uczynki miłosierdzia, które czynisz dla tych, którzy są w Mojej niełasce, potwierdzam cię jako pośredniczkę, jak tego pragniesz.
 35. Pisma św. Weroniki Giuliani – List do spowiednika, ojca Bastianellego - Wydawało mi się w tym momencie, że nasz Pan pozwolił mi zrozumieć, że podczas gdy wisiał na krzyżu, nie miał większego cierpienia niż wewnętrzne opuszczenie. Udręki, krzyż i gwoździe były jak rozkosze w porównaniu z cierpieniami, które przeżywał w swym wnętrzu.
 36. Pisma św. Weroniki Giuliani – relacja małej Urszuli z Jezusem - Pewnego dnia, gdy zbierałam kwiaty, wydawało mi się, że widziałam obok to bardzo piękne dziecko, które patrzyło na mnie wzrokiem raju. Tak mi powiedziało z uśmiechniętą buzią: "Ja nie chcę tych kwiatów. Ty Mi się cała oddaj, Ja jestem prawdziwym kwiatem rajskim, tym Jezusem, który kocha cię tak bardzo!" Na te słowa osłupiałam; rzuciłam kwiaty na ziemię i podbiegłam, aby Go objąć, ale On zniknął.
 37. Poznaj świętą Weronikę Giuliani - Zapraszamy do lektury publikacji przybliżających jedną z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła. Duchowa lektura Dziennika świętej Weroniki Giuliani może ubogacać naszą duchowość, kształtować naszą relację z Panem Bogiem oraz uczyć nas modlitwy.
 38. Przebudzenie Giganta - Z wielką radością zapraszamy wszystkich czcicieli świętej Weroniki Giuliani, klaryski kapucynki, do obejrzenia filmu dokumentalnego, który przybliża historię życia oraz duchowość Stygmatyczki. 
 39. Publikacja Dziennika świętej Weroniki Giuliani - Teraz Bóg codziennie, poprzez swoją miłość, odkrywa każdą niedoskonałość, dotąd ukrytą i nigdy nie poznaną przeze mnie, dając mi również łaskę częściowego poznania ogromu winy, oraz wewnętrzny ból z powodu tego wszystkiego, co popełniłam w moim życiu. Wszystko to powoduje we mnie wielkie zamieszanie i zawstydzenie, ponieważ widzę, że jestem pełna grzechów, niedoskonałości i niewdzięczności.
 40. Różaniec ze świętą Weroniką Giuliani - Krótkie rozważania do kolejnych tajemnic różańca zaczerpnięte z Dziennika świętej Weroniki Giuliani.
 41. Siostra ogień - Przykład Weroniki może pomóc nam zdecydować się na zaangażowanie, gorliwość, aby nie marnować życia. To przykład kobiety szczęśliwej i spełnionej.
 42. Św. Weronika Giuliani – kapucynka od Ognia, która sprzeczała się z Jezusem - Była kreatywna w wymyślaniu form pokuty i umartwienia. Odmawiała sobie jedzenia i snu. Przytrzaskiwała język ciężkim kamieniem. Jezus odcisnął jej na sercu znak krzyża. Dziś święto św. Weroniki Giuliani.
 43. Święta od skracania męki czyśćcowej - Wielokrotnie deklarowała, że gdyby tylko mogła, doprowadziłaby do opustoszenia całego czyśćca. Była gotowa przyjąć wszelkie męki i cierpienia, byle tylko uwolnić dusze z tego miejsca pełnego bólu, lęku, samotności i ciemności.
 44. Święta Weronika Giuliani. Pisma. Maryja - Moja dusza polecała się błogosławionej Dziewicy jako Matce miłosierdzia i Orędowniczce grzeszników
 45. Święte Kobiety - Zaproszenie na nową serię filmów o świętych kobietach
 46. Utkana z jasności – nowa książka o św. Klarze z Asyżu - Święta Klara z Asyżu, kobieta o silnej osobowości, wielkim duchowym uroku oraz niezwykłej wolności myślenia odegrała istotną rolę w odnowie wiary, w ożywianiu orędzia Chrystusa przez nowy sposób postępowania zgodny z Ewangelią. To dzięki jej odwadze i determinacji udało się przedstawić do aprobaty Kościołowi tekst reguły zakonnej przeznaczonej dla kobiet, które chciały służyć Bogu w świętej jedności i najwyższym ubóstwie.
 47. Weronika – prawdziwy obraz - Litania do świętej Weroniki Giuliani może być formą prośby, kierowanej do Świętej, o wstawiennictwo w ważnych dla nas sprawach, ale również pretekstem do refleksji nad naszym powołaniem do upodobniania się do Jezusa Chrystusa, zwłaszcza w Jego relacji z Ojcem oraz z bliźnimi.
 48. Życie i przesłanie świetej Weroniki Giuliani - Zapraszamy do zapoznania się z życiem i duchowością świętej Weroniki Giuliani, klaryski kapucynki z Città di Castello.